Komunisté nejsou přízrakem minulosti, ale hrozbou současnosti.

neděle 30. březen 2008 20:59

Téměř bez povšimnutí veřejnosti a médií ožívá na pozadí současného lítého politického boje mezi ČSSD a ODS hrozba z minulého století. Podle teletextu České televize komunisté dnes na jednání svého ústředního výboru v Nymburku ohlásili návrat k socialismu. Podle místopředsedy Dolejše chtějí být komunisté opozicí proti kapitalizmu.

Jiří Paroubek vnesl do politiky hrubost, agresivitu a aroganci. Urážkami a snahou o dehonestaci svého politického protivníka nastavuje modelové vzorce chování pro levicově smýšlející spoluobčany. Politici již nejsou soupeři, ale stávají se osobními nepřáteli. Poslanci ČSSD, kteří promluví s poslanci ODS, se stávají nedůvěryhodní a podezřelí a hrozí jim vyloučení ze strany. Předseda ČSSD ve snaze o získání moci neváhá prolamovat politické tabu konce minulého století – legitimizovat komunisty v demokratickou státotvorní stranu.

    Mirek Topolánek přiznáním, že vyhrál volby do parlamentu s nerealizovatelným volebním programem, zklamal voliče ODS. Ti mohli nabýt dojmu, že vláda realizuje daňovou politiku lidovců, hospodářskou politiku zelených a pro ODS zůstal už jenom ten předseda vlády a nepopulární reforma zdravotnictví. Přesto díky šikovnosti lidovců a zelených je tato vládá ztotožňovaná s ODS. A ODS ztrácí na preferencích, protože zklamala své voliče tím, že daňová a hospodářská reforma nepřináší očekávané snížení daní. ODS vyvolává nevoli u levicových voličů zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví. Ty jsou spíše symbolické, ale díky dobré práci opozice jsou prezentovány jako zbídačování seniorů a chudých.

    Václav Havel a představitelé osvícenecké nepolitické politiky jako je Bursík, Mejstřík a Šitina se klidně spojí s komunisty aby pokořili svého letitého soupeře Václava Klause. Klaus zase veřejně prohlašuje, že dnešní komunisté již nejsou totožní s totalitní stranou minulého století, aby útok těch předchozích odrazil.

    A komunisté? Ti se mezitím pod vedením reformátorů Filipa a Dolejše hlásí k revolučnímu odkazu Velikého února (komunistický puč 25. 2. 1948, který přinesl roky nesvobody a totality) a připravují návrat k leninským kořenům strany (Vladimír Iljič Uljanov, přezdívaný Lenin – vůdce ruských bolševiků a strůjce násilného převzetí moci a zakladatel totalitního Sovětského svazu). Podle dnešního teletextu České televize se hlásí také k ideám socializmu. Pokud se k nim hlásí, jistě chtějí také realizovat návrat k socializmu. Jakými prostředky by mohli znovu nastolit socializmus, nám může napovědět nedávná historie.

Hynek Draga

Hynek Draga

Hynek Draga

Společnost, zdravotnictví

Pozorovatel s chutí podělit se o své postřehy.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora